Természetesen a teljesség igénye nélkül tudok beszámolni a nemzeti parkokról, hiszen annyi időnk nem volt, hogy az Usa összes parkját bejárjuk, de ami 5 hétbe belefért, azt belesűrítettük. Sok félelmem volt a kirándulásokkal kapcsolatban, főleg a gyerekek miatt, hogy majd túl hosszú túraútvonalak lesznek nekik, vagy csak kilátók, ahol épp csak kiszállunk a kocsiból kikukkantani, de egyik félelmem sem igazolódott be. Azt kell mondjam, irigylésre méltó, fenséges és fantasztikusan szervezett parkjaik vannak.
Az útvonalunk:
- Yosemite NP
- Sequoia NP (a)
- King’s Canyon (b)
- Zion NP (c)
- Glen Canyon ( Antilope Canyon) (d)
- Grand Canyon (e)
Útunk San Franciscoból indult, onnan 6 nemzeti parkot látogattunk meg, végül Los Angeles mellett, Disneylandben végződött. Az egyik legismertebb helyen, a Yosemite Nemzeti Parkban kezdtük a túrát. Eddig rendszeresen kevertem a Yellowstone-nal, de most már tudom, hogy az jóval északabbra található. Medvék mindenesetre mindkettőben vannak, bár szomorúságunkra (vagy nem) mi nem találkoztunk velük. Sajnos a parkon belüli kempingezéshez egy kicsit hamarabb kellett volna ébredni, mondjuk úgy fél-egy évvel, ugyanis a belső helyek már mind le voltak foglalva. Vannak persze nem foglalható kempinghelyek, gondolva az olyanokra, mint mi, akik egy héttel előre sem tudják merre fognak járni. Ezeket azonban érkezési sorrendben lehet elfoglalni, kb. reggel 6-tól beállva a sorba, hogy aztán 8-kor az első 5-6 szerencsés és koránkelő bejusson. Szóval mi ezzel nem is próbálkoztunk, hanem kinéztünk egy a park bejáratától fél órára lévő kempinget, ahol aztán jól berendezkedtünk a lakóautónkba, majd nekiindultunk túrázni.
Mindössze egyszer jutottunk be egy parkon belüli kempingbe (Zion) három órás sorban állás után, de legalább elmondhatjuk, hogy bent is aludtunk. Egyébként a benti kempingek semmivel sem nyújtanak nagyobb komfortot, sőt. Általában nincs áram, esetenként víz sem. Csak wc-ék, néha hideg vizes zuhany és hangulatos tűzrakó helyek. Persze az ember nem a komfortért, inkább a kalandért és a hangulatért szeretne bejutni.
A Parkokba természetesen lehet venni egyszeri belépőt is, de sokkal jobban megéri az éves bérlet (már a 2. parktól kezdve), ami 80 dollár, minden parkba érvényes, és kocsira szól, tehát az egész család beléphet. Minden bejáratnál minden fel van tüntetve, mit szabad, mit nem, adnak térképet és egy túraútvonalakkal teli brossúrát, majd a park központjába irányítanak, ahonnan minden indul, és természetesen újabb eligazítást kaphatsz igény szerint. A központ közelében van általában egy közért, étkezési lehetőség, szuvenírbolt, múzeum, interaktív bemutató vagy vetítés a parkról. Ahol jártunk mindenhol (kivéve: Antilope Canyont) van ingyenes busz járat is, amely a főbb nevezetességek között viszi 10-20 percenként a túrázni vágyókat. A buszok elején van egy 2-3 bicikli szállítására alkalmas nyúlvány, úgyhogy, ha félúton elfáradna a lelkes biciklista, erre is ajánlanak megoldást. A Yosemite-ben, Zion és Grand Canyonban biciklibérlés is volt, természetesen jelölve a térképen, hogy mely utakon lehet használni.
Zion Nemzeti Park
A túraútvonalakat nehézség szerint kategorizálják, odaírják mérföldben (szerencsére kilométerben is) illetve egy hozzávetőleges időt is írnak hozzá, ami alatt teljesíthető. Van minden, vannak pár száz méteres sétautak, pár órásak, illetve akár több naposak is kezdőtől a profi szintig. Persze mi nagyjából beleestünk a fő merítésbe, amennyiben a 3-5 órás, könnyű vagy közepes túrákat választottuk. Ennek megfelelően itt voltak a legtöbben, és ez némileg levont az élményből, de ezen kívül semmire nem panaszkodhatom. Még olyan utak is voltak, ahol babakocsival, vagy tolószékkel is végig lehetett menni.
A megismert parkok közül nekem a leginkább a Zion, majd a King’s és az Antilope Canyon tetszett a legjobban. Az Antilope kilóg a sorból annyiban, hogy nem egy hagyományos park, mert nem lehet benne túrázni. 2 részre bomlik a felső és alsó Antilop kanyonra, ebből mi csak az alsóban voltunk. A 2 között csupán annyi a különbség, hogy a felszíni formák az alsóban egy barlangrendszereben vannak, ahova bevilágít a természetes fény, míg a másik a felszínen helyezkedik el, és terepjáróval közelíthető meg. Sajnos amilyen mesés a látvány, annyira fel is fedezték a látogatók, és 20-as csoportokban tömött sorokban kígyóztunk végig az egy órás látványosságon. Tényleg fantasztikusak a fények, és földöntúli a látvány, csak ne lihegve 1000 turista a lábad nyomában…Ez az egyetlen, ahol vezetőt is adnak hozzád kötelezően és borsos belépőt is kell fizetned a látogatásért, mivel a föld magántulajdonban van.
Alsó Antilop Kanyon
A Utah államban található Zion úgy tűnt, kevésbé a külföldiek, inkább a helyiek között népszerűbb úti cél, és jóval kevesebben is voltunk, mint a Yosemite-ben vagy a Grand Canyonban. Nekem ez az első helyezettem. Pont jó mennyiségben vannak növények, kaktuszok és tar hegyek, és a hegyek olyan csipkézettek és különleges színben pompáznak, amilyent eddig még sehol sem láttam.
Zion Nemzeti Park
A King’s Canyonban és a Sequoiaban a giant sequoia fenyők (mamut fenyők) a közös pont, mert mindkettőben vannak bőven, de a King’s Canyon a hosszú kocsiúton is lenyűgöző látványt kínál, amíg az ember bejut az igazi túrahelyekre. Mindkettő jóval zöldebb és barátságosabb, mint a kedvencem, de éppen ezért jobban is hasonlítanak az általam ismert kontinentális éghajlatú erdőkre. A mamut fenyő persze nekem is újdonság. Elképesztően vastag törzzsel rendelkezik, de azt hittem magasabb, viszont az, hogy hány tüzet tud átvészelni hosszú élete során, egészen elképesztő (szinte égethetetlen a fája). Én, ha csak egy parkot választhatnék, akkor inkább a King’sbe mennék, mert ugyan kevesebb a mamut fenyő, de azért van, és azon túl plusz látványosságokat is nyújt a másikhoz képest.
Sequoia Nemzeti Park
King's Kanyon
A Grand Canyont tudtuk a legkevésbé kihasználni, csak egy napunk volt, mert előtte és utána is szakadt az eső, így aztán csak egy meglehetősen kis szakaszt tudtunk bejárni. Amit láttunk szép volt, de igazából többet vártam volna, azt hiszem ezek a hegyek madártávból látványosabbak, csak hatunknak meglehetősen drága lett volna egy kisrepülős vagy helikopteres látványtúra, de biztos vagyok benne, hogy ha belefér, azt ajánlanám. A Yosemite pedig a tömeg miatt nem nyerte el az ismertségéhez méltó dobogós helyezést nálam, de a park maga igazán fenséges és grandiózus.
Nem vagyok oda úgy általában az Usáért, de a parkjaikat elirigyelném tőlük. Csodásak, bejárhatók és bőven nyújtanak élményt mindenkinek.